A Velencei Karnevál az egyik leghíresebb fesztivál az egész világon, és mint minden igazi látványosság, saját jelképpel rendelkezik: a titokzatos, díszes velencei maszkkal.
A korai idők egyszerű, pusztán a viselője személyazonosságát elrejteni szándékozó viseletből már századokkal ezelőtt a Velencei Köztársaság polgárainak gazdagságát jelképező, díszes viseletté vált.
Korszakról korszakra újabb típusok jelentek meg, és mára már nem kevesebb, mint tizenhét maszktípusból lehet választani – kinek-kinek az ízlése és jelmeze szerint.
Három részes sorozatunk első cikkében a leggyakoribb karneváli maszkokat mutatjuk be, hogy mielőtt elindulnál a 2020-as Velencei Karneválra, amire itt tudod lefoglalni a helyed, már tudd, pontosan melyiket is akarod majd viselni!
Ahogy Velence a maga korában és a méretéhez képest hatalmas gyarmatbirodalomra tett szert, olyan gazdagság áramlott a cölöpökre épült városállamba, amit manapság Dubai vagy Katar esetében láthatunk.
Érthető tehát, hogy külön álarckészítésre is szakosodtak kézművesek, akik egyre extravagánsabb és kifinomultabb maszkokat gyártottak. A férfiak körében a legkedveltebb velencei karneváli álarc a bauta lett, míg a hölgyek morettát viseltek.
A bauta kifinomultan egyszerű: az egész arcot takaró fehér maszk, amelyen csak a szemnek vágtak nyílást. A Velencei Karnevál idején kívül is sokszor használták, gyakorta hercegek és más előkelőségek ugyanúgy, mint egyszerű velencei polgárok, mert teljes névtelenséget biztosított.
Aki követni akarja a hagyományokat, a bauta maszkot a tricornóval (tipikus háromszögletű velencei kalap), zendaléval (hosszú csuklya, amit szaténból készítenek) és egy fekete köpennyel együtt viseli.
Ismertebb nevei még: larva, casanova.
A hölgyek körében leginkább elterjedt moretta sötét (jellemzően fekete) bársonyból készült, ovális maszk. Egész évben hordták, templomban is viselték, sokszor fátyollal kiegészítve. A bauta férfias jellegével ellentétben a moretta az idealizált női vonásokat jeleníti meg.
A dama maszk terjedt el leginkább a nők körében a moretta mellett. Tiziano korában a Cinquecento hölgyei viselték előszeretettel az extravagáns és persze méregdrága díszítésekben tobzódó dama álarcokat.
A maszkhoz értelemszerűen luxusékszerek és vagyonokat érő ruházat dukált: a dama maszk úgy emelte ki viselője társadalmi helyzetét, hogy ugyanakkor elrejtette a pontos személyazonosságát.
A gatto, azaz macska maszk még abból a korból származik, amikor a macskák különlegességnek számítottak Velencében. Egy helyi legenda szerint Kínából érkezett az első egy öregember kíséretében, és amiért a palotát megszabadította az egerektől, az öreget gazdagon megjutalmazták.
Ha lefoglalod a luxus autóbuszos utazást a 2020-as Velencei Karneválra, lehetőséged lesz igazi velencei álarcot viselni az eredeti Velencei Karneválon!